روشنایی فروردین
LOADING
image desc

اهمیت و مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه

دسته بندی : عمومی,

همانطور که میدانید نور خورشید یکی از عوامل اساسی و مهم در رشد گیاهان می باشد.
نوری که به گیاه می تابد، مواد مغذی خاک، دی اکسید کربن و آب را به تغذیه ای مفید برای رشد گیاه تبدیل می کند.
همه این مواردی که در بالا ذکر کردیم به پرورش و زندگی گیاه کمک میکنند اما در اینجا عمده صحبت ما در مورد نور و نیاز های نوری مختلف در گیاهان است.

آسیب های نوری در مراحل پرورش گیاهان

اگر گیاه شما به اندازه کافی و مطلوب رشد نمیکند و یا در مراحل پرورش دچار مشکل شده اید ممکن است به دلیل موقعیت قرار گیری گیاه در خانه یا گلخانه شما باشد که از بهره مندی کامل پرتو های خورشیدی به محصول جلوگیری می کند.

به عنوان مثال اگر روند پرورش را در خانه انجام می دهید ممکن است به دلیل سایه انداختن وسایل و حتی پرده ها دچار کاهش کیفیت نور دریافتی شوید.

در گلخانه نیز متغیر بودن ساعات نوری در فصول مختلف و استفاده از لایه های محافظ حرارتی و ماورا بنفش به روند رشد گیاه آسیب می رساند.

عدم وجود نور خورشید باعث پژمردگی و مرگ گیاه می شود و در اینجاست که استفاده از یک منبع نور جایگزین می تواند برای شما بسیار مفید و سازنده باشد.

لامپ های رشد در مواقعی که میخواهید از فضا های مختلف سوله، گلخانه و یا اتاق استفاده کنید به کمک شما می آیند.

همانطور که میدانید نمیشود همه ی گلدان ها را وسط پذیرایی گذاشت!!!

یا لازم نیست دکور منزل، چیدمان گلخانه را تغییری اساسی بدهید، فقط کافی است از لامپ های رشد استفاده کنید و کار کردن و تنظیم درست آن ها را هم یاد بگیرید .

مزایای استفاده از چراغ های رشد در خانه و گلخانه :

تسریع در چرخه برداشت با grow light

گیاهان بهترین رشد را دارند به شرط آن که در طول یک روز نور کافی را دریافت کنند، اما خب هزاران پارامتر از جمله موقعیت جغرافیایی شما ممکن است باعث شود که آنها از میزان نور کافی، به خصوص در مکانهای سایه دار  بهره مند نشوند.

با این حال استفاده از چراغ های رشد،باعث می شود گیاهان حتی در سایه به پرورش خود ادامه و رشد سریع تری را تجربه کنند.

لازم به ذکر است که شما میتوانید حتی در کنار نور خورشید هم از لامپ های رشد استفاده کنید، به عنوان مثال یک بازه زمانی از روز  گیاه با نور خورشید تغذیه شود و در بازه دیگری که میدانیم عوامل بیرونی باعث کاهش نور طبیعی می شوند لامپ رشد را روشن کنیم.

کاهش گرمای تشعشع  با نور رشد گیاه

به عنوان یکی دیگر از مزایای چراغ های LED  برای رشد در گلخانه و خانه می توانیم به کاهش درجه گرما اشاره کنیم.

اجزا نوری مانند UV و IR ، نور خورشید به صورت مستقیم برخلاف تصور عموم میتواند برای گیاه بسیار مضر باشد، برخی گیایان توسط نور شدید می سوزند و برگ های آنها به رنگ قهوه ای تغییر میکند، این یک نشانه ای است برای اینکه بدانید نور تابش بسیار شدید و بیش از نیاز گیاه است.

شما با استفاده از لامپ های رشد می توانید گرما را به میزان مناسبی تنظیم کنید، بدون کاهش شدت تابشی که گیاهان به آن نیاز دارند.

پس حالا می دانیم که شرایط محیطی بهینه برای باروری گیاهان ضروری است، دمای شدید می تواند گیاه را استرس دهد و سبب کند شدن رشد و یا حتی مرگ آنها شود و قابل ذکر است که بگویم حتی اگر این اتفاق در مدت کوتاهی هم رخ بدهد باز هم باعث آسیب می شود.

یکی مزایای ویژه ای که باعث شده خیلی ها به سمت استفاده از چراغ های رشد نسبت به موارد نوری دیگر روی بیاورند تولید حرارت کم تر است.

بهتر است بدانید که دیودهای القای نور (LED) خنک‌تر از لامپ‌های تخلیه گازی HID کار می‌کنند، فرآیند هوادهی را ساده‌تر و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند، همچنین تأثیر زیان‌آور بر محیط زیست را کاهش می‌دهند.

تنظیم فاصله یکی از مزایای لامپ رشد

این مورد بسیار قابل توجه است و واقعا یکی از دغدغه های گلخانه داران و پرورش دهنده گیاهان از قدیم تا کنون بوده.

شما میتوانید با توجه به توان گرمایی چراغ های رشد آنها را به گیاه خود نزدیک تر از لامپ های سنتی و قدیمی قرار دهید، این ویژگی برای کسانی که گلخانه با ارتفاع محدودی دارند یا حتی یک پرورش دهنده خانگی با توجه به محدودیت ارتفاع مناسب باشد

اندازه و ارتفاع چراغ های رشد هم به شما امکان می دهد تا بهره وری نوری را به حداکثر برسانید.

با توجه به نوع گیاه و شدت نور دریافتی به شکل نصب لامپ رشد دقت کنید.چراغ های رشد با زاویه های گسترده به شما این امکان را خواهند داد که نور را به گیاه نزدیک تر کنید. و هنگامی که نور باید از گیاه دور باشد بهتر است چراغ های رشد با زاویه تابش حاده را در روند پرورش به کار بگیرید.

نتیجه گیری:

گیاهان به نور مناسب احتیاج دارند و زمانی که نور کافی را دریافت نمی کنند ضعیف و پژمرده می شوند.

در فصل زمستان یا حتی بعضی از روزهایی خورشیدی، نور به میزان کافی جذب نمی شود ما به دنبال یک راه حل هستیم که بتوانیم انواع گیاهان آپارتمانی مانند ارکیده، سبزیجات، برخی میوه ها و گل ها را به خوبی پرورش دهیم، چراغ های رشد به عنوان یکی از منابع نوری عالی از دیرباز تا کنون عمل میکنند و شما می توانید با خیال راحت از رشد محصولات خود اطمینان حاصل کنید (البته اگر به جز نور موارد دیگر مانند خاک، آب و.. را هم به خوبی تامین کرده باشید)، بنابراین گیاهان در اتاق یا  گلخانه شما حتی در مکان های تاریک به خوبی به ثمر می رسند.

شما هم می‌توانید در مورد این محصول نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید