روشنایی فروردین
LOADING
image desc

معرفی محصولات برای رشد گیاه

دسته بندی : عمومی,

مقدمه

امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی کشاورزان، گلخانه داران و کسانی که در زمینه پروش گیاه فعالیت می‌کنند رشد گیاهان آن‌ها می‌باشد.  اگر سرچی در فضای اینترنت بزنید بی شک با انواع روش‌ها و محصولات رشد و پرورش گیاه مواجه خواهید شد. همه این مشاغلی که نام برده شد می‌خواهند که گیاهان خود را در زمان کم و با کیفیت بالا پرورش دهند تا بتوانند زود تر به ثمر دهی و کسب درآمد برسند.

اگر از شما بپرسند که محصولات رشد گیاه را نام ببرید؟ بی شک در ابتدا ذهن شما به سمت و سوی انواع کود‌ها، سموم و دیگر محصولات مغذی در رشد گیاه سوق داده خواهد شد. اما باید بدانید که یکی از عوامل اصلی در رشد و پرورش گیاه نور می‌باشد. نور مناسب برای گیاهان باعث می‌شود فتوسنتز و فرایند تغذیه در گیاهان به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.  به همین دلیل ما در مجموعه فروردین کنار شما هستیم تا شما را با محصولات جدید و لامپ‌های رشد گیاه آشنا کنیم.

اگر شما علاقه‌مند به پرورش گیاهان هستید یا گلخانه‌دار و کشاورز هستید ولی از لحاظ نوری گیاهان شما در معرض خطر قرار دارند و نور کمی ‌به آن‌ها می‌رسد یا می‌خواهید در مدت زمان کوتاه پرورش گیاه انجام دهید توصیه می‌شود تا انتهای این مطلب با مجموعه فروردین همراه باشید.

لامپ رشد گیاه چیست؟ چه تفاوتی با دیگر لامپ‌ها دارد؟

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین لامپ‌های رشد گیاه

لامپ رشد گیاه چیست؟ چه تفاوتی با دیگر لامپ‌ها دارد؟

حال که در بالا از لامپ‌های رشد گیاه به عنوان یک محصول ارزشمند برای رشد و پرورش گیاه صحبت کردیم. شاید برایتان سوال شود که لامپ رشد گیاه چیست و چه تفاوتی با لامپ‌های دیگر دارد؟

اگر بخواهیم عامیانه لامپ رشد گیاه را تشریح و تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که لامپ رشد گیاه یا Grow Light یا  Plant Light، یک منبع نور مصنوعی است که به عنوان جایگزین نور خورشید برای فتوسنتز گیاهان طراحی و تولید می‌شود. هر چند که خورشید منبع اصلی انرژی برای زندگی بر روی سیاره ما است، اما به دلایل مختلفی همیشه دسترسی به نور خورشید ممکن نیست. همان طور که  انسان گلخانه‌‌ها را برای ایجاد شرایط مصنوعی و دمای مناسب و شبیه سازی فصل‌‌های مختلف ساخته است، لامپ رشد گیاه نیز برای شبیه سازی نور خورشید طراحی شده است تا با ارائه طیف‌های مختلف نوری شرایط رشد گیاه را فراهم کند.

حال شاید بپرسید چه تفاوتی بین لامپ رشد گیاه و لامپ‌های معمولی که برای روشنایی استفاده می‌کنیم وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت، لامپ‌های رشد گیاه در طیف‌ها و طول موج‌های مشخصی تولید می‌شود. با توجه به اینکه نور خورشید نیز دارای طیف و طول موج‌های مختلف هست و گیاهان از آن طیف‌ها برای رشد و پرورش و بصورت کلی عمل فتوسنتز استفاده می‌کنند. بنابراین در لامپ‌های رشد گیاه نیز از همان طول موج‌ها استفاده می‌شود تا عمل فتوسنتز به بهترین حالت ممکن صورت گرفته و سرعت رشد گیاه را بتوانید افزایش دهد. لامپ‌های معمولی صرفا جهت روشنایی تولید می‌شوند که از طیف‌ها و طول موج‌های مختلف جهت روشنایی استفاده می‌کنند و تاثیری در رشد و پرورش گیاهان ندارند.

حال که با لامپ رشد گیاه آشنا شدید در ادامه شما را با انواع لامپ رشد گیاه به عنوان یکی از محصولات رشد گیاه بیشتر آشنا می‌کنیم.

انواع لامپ‌های رشد گیاه

تا کنون ما 4 نسل از لامپ‌های رشد گیاه را پشت سرگذاشته‌ایم و تکنولوژی‌های نوین در صنعت تولید لامپ‌های رشد گیاه بسیار کارامد بوده است.

نسل 1- لامپ‌های فیلامنتی

نسل 2- لامپ‌های فلورسنت

نسل 3- لامپ‌های تخلیه با فشار بالا (متال‌هالید، سدیم پرفشار و...)

نسل 4- لامپ‌های LED

این لامپ‌ها در صنعت رشد گیاه در بازار عرضه می‌شده اند. اکنون نیز این لامپ ها در بازار وجود دارد ولی لامپ‌های نسل 3 و 4 نیز مصرف بیشتری را به خود اختصاص داده ‌اند که از این میان لامپ‌های ساخته شده با تکنولوژی LED با توجه به شرایط و ویژگی‌هایی که دارد از محبوبیت و فروش بیشتری برخودار است. در ادامه انواع لامپ‌ها را برایتان توضیح می‌دهیم.

لامپ‌های فیلامنتی

فیلامنت اولین لامپ‌های رشد گیاه را شامل می‌شود و دارای تنوع بسیار پایینی است.

لامپ‌های فلورسنت

لامپ فلورسنت به عنوان دومین نسل منابع نوری شناخته می‌شود. لامپ‌های فلورسنت در اشکال مختلفی وجود دارند، از جمله لامپ‌های بلند و باریک و همچنین لامپ‌های کم حجم به شکل پیچی (لامپ‌های فلورسنت کوچک). این لامپ‌ها دارای دمای رنگی متنوعی از 2700 کلوین تا 10,000 کلوین هستند. بازده روشنایی آن‌ها بین 30 لومن بر وات تا 90 لومن بر وات متغیر است. دو نوع اصلی لامپ‌های فلورسنت مورد استفاده برای رشد گیاهان شامل لامپ‌های تیوپی و لامپ‌های فلورسنت کوچک می‌باشد.

لامپ‌های تخلیه با فشار بالا یا : High-intensity discharge (HID) lamps

لامپ‌های تخلیه پرفشار بعد از فلورسنت بهترین تکنولوژی برای رشد گیاهان در محیط‌های داخلی هستند. این لامپ‌ها با کارایی بالا شامل چندین نوع مختلف از جمله متال‌هالید، سدیم پر فشار (بخار سدیم) و... هستند. لامپ‌های متال‌هالید، طیف رنگی مشابه خورشید تولید می‌کنند و در رشد گیاهان بسیار موثر واقع می‌شوند.

لامپ‌های LED

اخرین و پیشرفته ترین نوع از لامپ‌های رشد گیاه مربوط به لامپ‌هایی بهینه شده با تکنولوژی LED می‌باشد. این لامپ‌ها امروزه به خوبی توانسته است جایگیزین تمامی‌لامپ‌های رشد گیاه دیگر شود. لامپ‌های رشد LED یا ال ای دی رشد گیاه نوعی لامپ است که از دیودهای ساطع کننده نور (LED) استفاده می‌کند. این دیودها با عبور جریان الکتریکی، نوری را تولید می‌کنند که طول موج آن برای فعالیت فتوسنتزی گیاهان بسیار موثر می باشد.

تا اینجای مبحث با انواع لامپ‌های رشد گیاه آشنا شدیم و دانستیم که پیشرفته ترین تکنولوزی در لامپ‌های رشد گیاه اکنون در اختیار لامپ‌های LED قرار دارد. بنابراین در ادامه در مورد انواع مدل‌های لامپ رشد گیاه LED صحبت خواهیم کرد.

انواع مدل‌های لامپ رشد گیاه LED

لامپ‌های رشد گیاه تولید شده با تکنولوژی LED شامل؛ پرژکتورها، لامپ‌ها و والواشر‌ها می شود. که با توجه به نوع نیاز مصرف کننده هر کدام طراحی و تولید شده است.

در بخش پروژکتورهای رشد گیاه LED: می‌توان به، پرژکتورهایی با توان 20، 50، 100 و 150 وات اشاره کرد که این پرژکتورها مناسب محیط‌های بزرگ و گلخانه‌ها هستند.

در بخش لامپ‌های رشد گیاه LED نیز تقسیم بندی وجود دارد که می‌توان به لامپ‌های سرپیچ دار، حبابی، خرطومی و لنزدار اشاره کرد. برای محیط‌های کوچک مانند داخل خانه‌ها یا برای محیط‌هایی که نیاز است گیاهان به صورت مجزا از نور مناسب برای رشد گیاه بهره ببرند استفاده می‌شود.

تقسیم بندی بعدی مربوط به والواشرهای رشد گیاه می‌باشد. والواشر‌ها در دو دسته ضد آب و معمولی تولید می‌شوند که به لامپ‌های رشته‌ای نیز معروف هستند. این نوع از لامپ‌های رشد گیاه مناسب برای رشد گیاهان آکواریومی ‌و یا محیط‌های کوچک می باشد. برخی از گیاهان دارای شکل ظاهری پخش شده هستند و یک لامپ نمی‌تواند به طور کامل نور مورد نیاز را تامین کند به همین دلیل والواشر ها انتخاب بهتری برای این مدل گیاهان هستند. والواشر‌ها نیز در توان‌های 18 تا 36 وات تولید می‌شوند.

سخن پایانی

مجموعه فروردین از برندهای معتبر تولید کننده انواع لامپ‌های رشد گیاه در ایران می‌باشد. در این مطلب تلاش مشاورین این مجموعه تلاش کرده ‌اند تا هر آنچه که در مورد لامپ رشد گیاه به عنوان یک محصول موثر در رشد گیاه وجود دارد را برایتان تشریح کنند. شاید تاکنون  شما به لامپ‌ها به چشم محصولاتی که در رشد گیاهان موثر هستند توجه نکرده باشید. حال که با این موضوع آشنا شدید و اگر قصد خرید لامپ رشد گیاه دارید و نمی‌دانید که از کجا و چگونه تامین کنید، مجموعه فروردین در کنار شماست تا مشکلات شما را رفع کند.

توجه داشته باشید که خرید لامپ رشد گیاه از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و نکاتی وجود دارد که هنگام خرید حتما باید به آن‌ها توجه کنید. بنابراین توصیه می‌شود حتما مطلبی که در مورد راهنمای خرید لامپ‌های رشد گیاه در سایت قرار داده شده است را مطالعه کنید تا بتوانید خریدی مطمئن برای خود رقم بزنید.

شما هم می‌توانید در مورد این محصول نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید